RECENZE

Rok hlupců – a kdyby jen rokDaniela Kovářová (senátorka, spisovatelka, exministryně spravedlnosti)

Jarda Pomp je boží člověk – novinář, rocker, člověk s originálními názory, pivopijec. A taky bloger, deníkář, cestovatel, vtipný glosátor a pohotový pozorovatel. Ale ze všeho nejvíc je to fajn mužský, s nímž se můžete zastavit na kus řeči a vždycky vás něčím potěší. Mě třeba svou normálností a tím, jak se nedá opít rohlíkem, podvést nabubřelou reklamou, okouzlit tolik moderním aktivismem nebo umlátit eurohujerstvím.

Tak jen zalistujte jeho deníkem. Končí 31. prosincem 2022. Dnem, který nasadil celému tomu podivnému roku ironickou korunu: ačkoliv Praha zakázala ohňostroje, barevně bouchaly celou noc. A tak je to u nás se vším, přesně jak to Jarda v knize popisuje.

Jen se bojím, že Silvestrem 2022 rok hlupců nekončí. Jardo, díky za tuhle knihu. A vy, čtenáři, ji hezky rychle přečtěte, ať víte, co a jak bylo a co nás čeká.

Český Rozhlas Plzeň – Zdeňek Raboch

Režisér Menzel mluvil často o tom, že populace hloupne a zdůvodňoval to mnoha argumenty. Poslední kniha plzeňského publicisty Jaroslava Pompa s názvem 2022: Rok hlupců jeho názor v mnohém doplňuje. Je to dílo vpravdě pozoruhodné a už podle názvu jasně současné.

Určitě vyvolá četné diskuze ať už souhlasné, či opačné. Ale to je právě ta demokracie, po které jsme tak volali a ke které se teď chováme macešsky. S hloupostí svět zápasí už od úsvitu lidské civilizace. Čo bolo to bolo, s tím už teď nic nenaděláme, ale těrazky v jednadvacátém století by už měl být člověk rozumnější. Je skutečně zarážející, s čím se skoro denně setkáváme a jsme svědky toho, že největší stupidnosti mají spoustu zastánců. Zvláště v diskusích na sociálních sítích musí člověk použít vojenskou otázku z knihy Tankový prapor: „Jak je to možné?“ I když Jan Werich svého času prohlásil: „Je to blbý, bude se to líbit“, zas bychom to neměli nechat jen tak být.

Kniha 2022: Rok hlupců je pokusem o nápravu, ale víme jak to je se snahou něco, nebo spíše někoho napravovat. Některé argumenty Jaroslava Pompa jsou podány humornou formou, jiné stojí za skutečné zvážení, neboť autor je vzdělaný a scestovalý člověk s rozhledem. Nechci se pouštět do nějakých hlubokomyslností typu, nejde jen o nás, ale i o budoucí generace, pravdou je, že pokud se naivita a hloupost stanou životní normou, je to svým způsobem konec světa.

Pomp ve své knize rozebírá rasismus obrácený vzhůru nohama, politickou situaci, upravování a falšování dějin, situaci na Ukrajině, nenávist a další záležitosti sužující lidstvo.